top of page

Mızrak, Balta, Cop ve Kılıç

Merhaba, hemen ikinci bir yazı yazma kararı aldım.

Ve kendi klasik konularımda birisi ile gireceğim: Ortaçağ'daki teknolojiler.

Şimdi bu yazımın asıl amacı kılıç vasıtası ile diğer silahları anlatmak. İlk önce 3 adet silaha değineceğim, sonra birine. Başlıkta yazan sıra ile.


Mızrak: Uzun bir sopa ve ucunda bir kama, sivri bir yüzeye sahip silahtır. Saplamak için kullanılır. Ve başka şekilde kullanılması hatalıdır. Sadece sopanın ağırlığı taşındığından ötürü fazlasıyla kullanması kolaydır.

Delicidir.

----

Balta: Uzun/Orta boylu sopa ve ucuna enine doğru keskin bir yüzeye sahip silahtır. Amaç savurmaktır. Savurmanın sadece bir yöne yayılması istenir, bu sayede baltanın ucu ne kadar ağır olsa bile sopa çok hafif olacağından ötürü taşıması kolay gelecektir.

Kesicidir.

----

Metal sopa(Cop): Orta boy ve insanın kaldırabileceği ağırlıkta, keskin tarafı olmayan, ama her yeri ile hasar verilebilen bir metal parçasıdır ayrıca silahtır. Olayı kesiştense darbenin kullanılmasıdır.

Çökerticidir.

----

Ve en önemlisi

Kılıç: Kılıç yanı keskin, ucu delici, ve tüm yüzeyi yüzünden darbe uygulamaya müsaittir.

Mızrak gibi ucu sivri, balta gibi yanı keskin, ve cop gibi her yeriyle zarar verilebilir.


Bu söylediklerimden ötürü yanlış anlamayın, savaş alanında en etili silah her daim yay ve mızraklar. (Karşıdakine göre menzili en çok açabildiğin silahlar) olmuştur. Ama teknoloji olarak kılıçların teknolojisi çok daha gelişmiştir.

5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

İlaç

Son zamanlarda kullandığım ilaçlar sayesinde iyi hissedebildiğimi fark ettim. Sadece bugün antidepresan kullanmadım ve vücuduma büyük bir ağırlık çöktü. Yoruldum, başım ağrıdı ve her şeyin ötesinde mo

Birey

Kendime bir not vereceğim aslında. Kendi eğlencemi bir insana düşürdüm. Kendi eğlendiğim şeyleri yapmam gerekirken, kendi eğlendiğim şeyleri bir insanla iletişim olarak tuttum. Biraz garip, çünkü kend

Üzgünüm

Şu anda psikolojik sebeplerden ötürü gerçekleşen bir hastalıkla yüzleşmek zorundayım. Mide asitimden ötürü boğazım parçalandı ve artık kan tükürüyorum. O kadar çok kustum ki boğazım harap oldu. Her ne

Comments


bottom of page