top of page

Cehalet

Cehalet: Bilmemezlik, bilgide eksik olmak.

Cahil: Cehalete sahip Kişi/Kimse

Toplumdaki ileri düzey cehaletin etkisiyle yazmak istiyorum. Her şeyi yüzeysel olarak anlamak ve düşünememek gibi problemler.


Ders örneği vermek istiyorum. Agresif bir giriş yapacağım. Bu öfkemin sebebi bazı cahillerin, kendi görüşlerini "doğruyu öğrenmeye müsait" olan insanlara yedirmeye çalışması. Zeki insanların potansiyellerini harcayan cahillere(Cahil gerizekalı demek değildir.) öfkeliyim. En yakınımdan en uzağıma insanların potansiyelleri harcanıyor. Zevk peşinde koşmak da cehalet olarak tanımlanabilir. Zaten herkes doğruyu biliyor olsaydı o zaman kötülük kavramı çok azalır ve insanlar zevklerini sağlıklı yaşardı. Başka görüşle zevkleri kıyamete de sebep olabilirdi. Ve başka bir görüşle herkes aynı olurdu. Her ne ise, bizim buradaki odağımız yanlış bilgilerini insanlara doğru diye satanlar.

Örneklendirmek gerekirse, doğru olan şey insanın yürüdüğü gerçeğidir. Ancak ben size insanın uçan bir canlı olduğunu söylüyorum. Siz benimle alay ederdiniz. Ancak ben bunu bilmeyen birine anlatırsam, buna inanacaklardır.

Cahil, zevk peşinde koşan aptallar "Bu hayatı boşa harcama. Şimdi eğlen bu yaşlarda çalışma. Bir daha mı geleceksin dünyaya." gibi kendilerince mantıklı fikirleri herkes için doğruymuş gibi satıyor. Ve bazı insnalar bu fikirleri kendi fikirleriymiş gibi savunuyor.


Benim genel öfkem bu yönde. Spesifik olarak bir kişi için yazmadım bu yazıyı. Ancak yine de toplumun cehaleti yüzünden. Benim tanıdığım dostlarım, sevdiklerim etkileniyor. Ve ben sanki aptalmışım gibi görülüyor. Öfke uyandırıcı.

8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

İlaç

Son zamanlarda kullandığım ilaçlar sayesinde iyi hissedebildiğimi fark ettim. Sadece bugün antidepresan kullanmadım ve vücuduma büyük bir ağırlık çöktü. Yoruldum, başım ağrıdı ve her şeyin ötesinde mo

Birey

Kendime bir not vereceğim aslında. Kendi eğlencemi bir insana düşürdüm. Kendi eğlendiğim şeyleri yapmam gerekirken, kendi eğlendiğim şeyleri bir insanla iletişim olarak tuttum. Biraz garip, çünkü kend

Üzgünüm

Şu anda psikolojik sebeplerden ötürü gerçekleşen bir hastalıkla yüzleşmek zorundayım. Mide asitimden ötürü boğazım parçalandı ve artık kan tükürüyorum. O kadar çok kustum ki boğazım harap oldu. Her ne

Comments


bottom of page